• História školy

• O začiatku školy v Krpeľanoch nám archívne dokumenty neprinášajú správy. Len zo staršej kroniky vieme, že na základe spomienok učiteľa Jána Kráľa-Čižmára, mohla existovať v obci škola ešte pred rokom 1848.
          Prvými učiteľmi boli M. Medvecký, A. Pĺž, P. Vaizer, J. Kráľ a Oľga Textorisová.

Učilo sa v rôznych budovách, ktoré však nezodpovedali požiadavkám, a tak žiaci od roku 1906 navštevovali školu v Turanoch. Na základe žiadosti obecného zastupiteľstva bola od 1.9.1909 zriadená v Krpeľanoch štátna škola a do nej nastúpil štátom platený učiteľ.

Na prelome 20. a 30. rokov sa počet žiakov na škole zvýšil a v školskom roku 1931-1932 sa škola zmenila z jednotriednej na dvojtriednu. Po oslobodení v roku 1945 prešlo zmenami aj školstvo a v Krpeľanoch vznikla Štátna ľudová škola.

Od roku 1946 bola päťtriedna a starší žiaci navštevovali Meštiansku školu v Sučanoch. Do tejto školy chodili žiaci vyšších ročníkov až do školského roku 1959/60. V tomto školskom roku začali navštevovať novovybudovanú školu v Turanoch.

V roku 1960 bola v Krpeľanoch zriadená ZDŠ pre 1. až 5. ročník.

..... a v roku 1966 plnoorganizovaná obvodná ZDŠ pre žiakov z Krpelian, Šútova, Nolčova a Ratkova. Z dôvodu nedostatku učební žiaci 9. ročníka dochádzali ešte dva roky do Turian.

Pre nevyhovujúce priestory ZDŠ v budovách, ktoré ostali po pracovníkoch výstavby vodného diela, sa v roku 1983 začala výstavba novej budovy školy.

Výstavba bola rozdelená do troch etáp a práce boli ukončené za výdatnej brigádnickej pomoci rodičov.

Dňa 13. 11. 1987 bol slávnostne odovzdaný do užívania učebňový pavilón novej školy. V plnoorganizovanej ZŠ Krpeľany sa v roku 1988 učilo 226 žiakov z Krpelian, Šútova, Ratkova a Nolčova.

Niekoľko fotografií, ako vyzerá naša škola teraz, si môžete pozrieť vo fotoalbume.