• Európsky deň jazykov

• 26. september – Európsky deň jazykov, ktorý vyhlásila Rada Európy v roku 2001 počas Európskeho roka jazykov, si školy v členských krajinách každoročne pripomínajú prostredníctvom rôznorodých aktivít (napríklad súťaží, kvízov, besied, školských rozhlasových vysielaní, športových podujatí). Naša škola sa už niekoľko rokov do danej akcie zapája a aj tento rok si preposielame pohľadnice v krajinách celej Európy - Francúzsko, Grécko, Taliansko, Severné Írsko, Česko, Poľsko...

• Návšteva obecného úradu

• Dňa 22. septembra 2023 žiaci navštívili Obecný úrad v Krpeľanoch v rámci hodiny Vlastivedy na tému Moja obec. Súčasťou každej obce je samozrejme obecný úrad. My dospelí vieme, čo všetko potrebné vybavíme na obecnom úrade. No túto skutočnosť sme priblížili aj žiakom 3.ročníka. Dozvedeli sa, na čo slúži v obci obecný úrad, kto je pánom starostom a spoznali ďalších zamestnancov, ktorí im porozprávali, čo všetko si tam vieme vybaviť, čo je matrika, aké symboly má každá obec. Vyskúšali si starostovskú pečať, pozreli erb z blízka a iné. Za to všetko ďakujeme pánovi starostovi a zamestnancom z obecného úradu.

• Krúžok - Kultúrne osobnosti Turca

• Dňa 21. 9. 2023 žiaci 6. ročníka v rámci krúžku - Kultúrne osobnosti Turca navštívili Múzeum v Turanoch. v múzeu ich sprevádzal pán Liskaj, ktorý žiakov previedol regiónom Turca prostredníctvom flóry, fauny, krojov, techniky a výtvarného umenia. Výlet sme si spríjemnili aj návštevou pizzerie a detského ihriska, kde sa žiaci vyšantili do sýtosti. Plní nových zážitkov sme sa vracali domov a tešíme sa na ďalšie nové zážitky.

• Priateľský florbalový zápas

• Dňa 13. 9. 2023 sa uskutočnil priateľský florbalový zápas Turany - Krpeľany. Žiaci našej školy si s prehľadom vybojovali krásne víťazstvo 4:13.

Ďakujeme a blahoželáme!

• Plenárne a triedne RZ

• Vážení rodičia, pozývame Vás na plenárne a triedne rodičovské združenie, ktoré sa uskutoční 13.9.2023 (v stredu) o 16.00 hodine. Tešíme sa na Vás.

• Kam po skončení ZŠ - Študuj dopravu

• Zvýšiť záujem žiakov o štúdium na stredných odborných školách a vysokých školách v oblasti dopravy, dopravných stavieb a poštových služieb bolo cieľom spoločného podujatia Ministerstva dopravy a výstavby SR, mesta Vrútky, Strednej odbornej školy dopravnej Martin-Priekopa, ďalších rezortných stredných odborných škôl, Žilinskej univerzity v Žiline, rezortných zamestnávateľov (vrátane železničných spoločností) a vybraných regionálnych partnerov  s názvom Kam po skončení základnej školy  ŠTUDUJ DOPRAVU, ktoré sa konalo 8. 9. 2023 vo Vrútkach.  Žiaci 2. stupňa sa zoznámili so študijnými a učebnými odbormi v oblasti dopravy, dopravných stavieb a poštových služieb, ktoré je možné študovať na rezortných stredných odborných školách, prípadne vysokých školách. Žiakom odborníci poskytli kariérové poradenstvo s odporúčaním ich ďalšieho študijného smerovania a výberu povolania. Súčasťou bohatého sprievodného programu boli ukážky výkonu povolaní najmä v železničnej a cestnej doprave, riadenie rušňa prostredníctvom vlakového trenažéra, návšteva priestorov autobusu, kamióna, rušňa, diagnostika vozidiel, dopravná výchova s informáciami o bezpečnosti cestnej premávky a cyklistickej doprave, dopravné simulátory, nácvik poskytovania prvej pomoci, návšteva modelovej železnice, pokusy vo „vedeckej cukrárni“, dopravné kvízy a súťaže.

• Testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. a 3. ročníka

• Dňa 7.9. a 8.9.2023 sa na našej škole uskutočnilo testovanie pohybových predpokladov žiakov 1. a 3. ročníka. Cieľom projektu testovania pohybových predpokladov žiakov je informovať rodičov o stave pohybových predpokladov dieťaťa v porovnaní s deťmi, ktoré boli otestované v rámci celého populačného ročníka v SR. Zároveň poradiť/nasmerovať deti na športy, kde môžu uplatniť vrodené predpoklady. Túto službu rodičom štát poskytuje bezplatne.

• Pre športový výkon v dospelosti v akomkoľvek športe ako aj pre správny (zdravý) vývoj dieťaťa je rozhodujúca všestranná pohybová príprava v detskom veku a pravidelnosť pohybu.
            • Športovec sa dokáže výraznejšie uplatniť v disciplínach, v ktorých môže uplatniť vrodené predpoklady. Schopnosť uplatniť sa na základe vrodených predpokladov prináša lepšie výsledky a zároveň zvyšuje motiváciu dieťaťa.
            • Na ten „správny“ šport môže dieťa naraziť až v neskoršom veku.
            • Testy nie je vhodné nacvičovať za účelom dosiahnutia lepších výsledkov, pretože výstupná informácia (certifikát) sa nezískava na základe výkonu, ale na základe vzájomného vzťahu a prepočtu výsledkov jednotlivých disciplín špecializovanej testovacej batérie.
            • Osvedčenie, ktoré dieťa dostane, hovorí o odporúčaných druhoch, resp. okruhu športov z pohľadu ich charakteru (silové, vytrvalostné, ...)
          • POZVÁNKA

• Riaditeľstvo Základnej školy v Krpeľanoch Vás srdečne pozýva na slávnostné otvorenie školského roku 2023/2024 dňa 04.09.2023 /pondelok/ o 8.10 hod. Tešíme sa na stretnutie s Vami.

Mgr. Viera Húšťová